Trending
- How to Partition a Computer in 2026: A Comprehensive Guide for Modern Systems
- Xiaomi REDMI Pad 2 SE tablet will be released this month: 9.7-inch 2K display, flagship metal all-in-one body
- The First Glimpse of the Appearance of OPPO Find X9s Pro: Four Colors Released Simultaneously
- CMF Phone 3 Pro smartphone unveiled: Snapdragon 7s Gen 4 chip, 5400mAh battery, 45W charging
- Rendering image of Motorola Razr 70 small foldable phone has been Released: 6.9 inches inside / 3.63 inches outside, with dual 50-megapixel cameras
- Renderings of Motorola Edge 70 Pro smartphone have been released: 3 color options, 6500mAh battery
- Renderings of Apple iPhone Ultra foldable phone have been Revealed: 5800mAh battery, thinnest when unfolded at 4.5mm
- Blackview WAVE 10 Review at $107.99: A Powerful All-Rounder Smartphone for the Modern User
Vivo iQOO Z10 Turbo
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo iQOO Z10 Turbo
View Offer -
Vivo iQOO Z10 Turbo
View Offer
Vivo iQOO Z10 Turbo Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Z10 Turbo |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, March |
| BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 73.5 x 7.8 mm |
| Weight | 175 g |
| Colors | Norway Blue, Pacific Night |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP69, dust and water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | AMOLED, 144Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 415 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Schott Xensation glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 50 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 Pro (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.5 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 88W wired, 1-50% in 25 min |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








