Trending
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
- The Mini Vape Phone: Smoke and Surf in Style
Realme 8 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 8 Pro
View Offer -
Realme 8 Pro
View Offer -
Realme 8 Pro
View Offer
Realme 8 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 8 Pro |
| Status | Comming soon |
| Release Date | Exp 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Lightning Blue, Lightning Orange, Lightning Red |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 399 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 480 nits typ. brightness |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.5, 54mm (telephoto), 1/3.4″, 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, 22mm (macro), 1/5.0″, 1.75µm |
| Features | LED flash, HDR. panorama |
| Videos | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.1″, 1.0µm 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10.0; Realme UI |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 30W: 100% in 57 min (VOOC 4.0) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








