Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
Vivo S10
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo S10
View Offer -
Vivo S10
View Offer -
Vivo S10
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 8 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP 8 MP 13 MP |
| Secondary camera | 44 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 4000 mAh |
More
| Made by | China |
| Color | Blue, others |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








