Trending
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
Vivo iQOO Z7 India
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo iQOO Z7 India
View Offer -
Vivo iQOO Z7 India
View Offer
Vivo iQOO Z7 India Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Z7 India |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2023, April |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.3 x 8.5 mm |
| Weight | 185.5 g (6.56 oz) |
| Colors | Black, Blue, Silver |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 394 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Dual Rear | 64 MP, (wide), PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 920 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.5 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 44W wired, 1-50% in 25 min |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jeck Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2 , A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








