Trending
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
- Korean tobacco company KT&G launched a cigar-flavored cartridge product called Miix Cigar Collection and it is now available in all convenience stores across the country.
- Casminton CRS01 Pro: Why This Dog Training Remote Packs a 32-bit ARM® Cortex™-M4 Processor
- What to Do When There is Insufficient Memory: A Guide to Freeing Up Space
- The Key Specs of OPPO Pad Mini have been Revealed
- iPhone 18 Pro launches in three colors: price remains unchanged
- REDMI K Pad 2 configuration announced: Kirin 9500 + 8.8-inch 165Hz high refresh rate screen
Vivo iQOO Z9 Turbo
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo iQOO Z9 Turbo
View Offer
Vivo iQOO Z9 Turbo Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | IQOO Z9 Turbo |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, April |
| BODY | |
| Dimensions | 163.2 x 75.8 x 7.8 mm (6.43 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Colors | Brushed Green, Graphene Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP58, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR, 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Dragontrail Star 2 Plus Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| GPU | M ali-G610 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 44W wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








