Trending
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
Vivo V60e
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo V60e
View Offer
Vivo V60e Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | V60e |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected 2026, April 10 |
| BODY | |
| Dimensions | 7.5 mm thickness |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Sapphire Blue, Pearl White, Pink, Purple |
| Body Material | Glass front, plastic back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2392 pixels |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.76″, 0.64µm, AF 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, Funtouch 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.5 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G630 MC2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 90W wired Reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








