Trending
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- Suonon Switch 80K Disposable Vape Review–80,000 Puff Capacity & Mesh Coil Performance
- ASDF Chroma maintains the “cassette” appearance characteristic of the brand, and its closed Pod model focuses on light effect interaction.
- Why Is RETEVIS EZTALK Becoming the “Second Pillar” of the RETEVIS Brand?
- SVBONY SVN O1 Tested by YouTuber: Must-Watch for Remote Meetings! The Real Must-Have Essential Gadget
- How to Change Apple ID Region on iPhone: Step-by-Step Guide to Switching App Store Country
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
vivo Pad 2 Air tablet pc
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Vivo Pad Air 2 Tablet PC
View Offer
vivo Pad 2 Air Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | Pad 2 Air |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, August |
| BODY | |
| Dimensions | 259.7 x 176 x 6.7 mm (10.22 x 6.93 x 0.26 in) |
| Weight | 530 g (1.17 lb) |
| Colors | Blue, Silver, Rose Gold |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 500 nits |
| Resolutions | 1840 x 2800 pixels, 3:2 ratio |
| PPI | 291 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, OriginOS 3 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 1000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 65W wired |
| Wireless Charging | 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG, magnetic connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









