Trending
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
- Forex Trading Apps for iOS – Top Picks to Consider
Vivo IQOO Neo 11
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo IQOO Neo 11
View Offer -
Vivo IQOO Neo 11
View Offer
Vivo IQOO Neo 11 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Neo 11 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 164.7 x 77 x 8.5 mm (6.48 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colors | Red, Mint, Black |
| Body Material | Glass front, plastic frame, glass or leather back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10, 1300 nits (peak) |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.88, (wide), 1/1.49″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 114 (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.45, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300 Plus (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510)) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 120W wired, 50% in 9 min (advertised) |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








