Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Vivo S10e 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo S10e 5G
View Offer -
Vivo S10e 5G
View Offer -
Vivo S10e 5G
View Offer
Vivo S10e 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | S10e 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 158.4 x 73.9 x 7.4 mm |
| Weight | 173 |
| Colors | Black, White, Gradient Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.44 inches |
| Type | AMOLED, 90Hz |
| Resolutions | AMOLED, 90 Hz refresh rate |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120?, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 900 |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 6GB / 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 3970 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging 44W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









