Trending
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- Suonon Switch 80K Disposable Vape Review–80,000 Puff Capacity & Mesh Coil Performance
- ASDF Chroma maintains the “cassette” appearance characteristic of the brand, and its closed Pod model focuses on light effect interaction.
- Why Is RETEVIS EZTALK Becoming the “Second Pillar” of the RETEVIS Brand?
- SVBONY SVN O1 Tested by YouTuber: Must-Watch for Remote Meetings! The Real Must-Have Essential Gadget
- How to Change Apple ID Region on iPhone: Step-by-Step Guide to Switching App Store Country
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
Vivo S13
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo S13
View Offer -
Vivo S13
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.44 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek MT6891Z Dimensity 1100 5G (6 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256 GB |
| RAM | 8/12 GB |
Camera
| Primary camera | 108 MP 8 MP 2 MP |
| Secondary camera | 44 MP 8 MP |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama Dual-LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS 4K@30fps, 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | Black, Blue, Yellow |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









