Trending
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
Vivo T2x
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo T2x
View Offer -
Vivo T2x
View Offer
Vivo T2x Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | T2x |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, August |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.3 x 8.5 mm |
| Weight | 189 g |
| Colors | Black, Aurora, Silver |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.58 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 401 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 8 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200 |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G72 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








