Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
Vivo V50 SE
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Vivo V50 SE
View Offer
Vivo V50 SE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | V50 SE |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 74.9 x 7.7 mm (6.39 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Forest Black, Rose Gold |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | IP54, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1150 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 305 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 2 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 44W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








