Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Vivo V50
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo V50
View Offer
Vivo V50 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | V50 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, July |
| BODY | |
| Dimensions | 164.2 x 74.4 x 7.5 mm |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Space Black, Himalayan Blue, Purple Fairy, Majestic Red |
| Body Material | Glass front, glass back |
| SIMs | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, Dual Standby) |
| Water & Dust | IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 50 MP, f/2.2, 120Ëš, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm, AF 48 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF Dual-LED flash, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Cortex-A78 & 3×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 780 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, 1-50% in 17 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeakers Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes, it is SE, it is SIM |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









