Trending
- WLRC M5 WiFi FPV RC Quadcopter Review at $48.99: High-Tech Fun for Drone Enthusiasts
- PG or VG? A Vaper’s Guide to Choosing the Right E-Liquid Base
- Lost Vape Thelema Q200 Pro Mod Kit Review-Ultimate Performance Meets Precision Craftsmanship
- LOST MARY has Launched its First Transparent Vape Product, VIZ. The maximum rated capacity is up to 55,000 puffs.
- What is Certificate-Based Authentication?
- Smart Devices: The Cornerstones of the Digital Renaissance with Videostrong Leading the Charge
- Discover the most competitive interest rates on loans in the UK
- In what ways can a St. Louis car accident lawyer alleviate financial difficulties for you?
Vivo V60 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo V60 Pro
View Offer
Vivo V60 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | V60 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, February |
| BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.5 mm (6.47 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 190 g |
| Colors | Black, Blue, Silver |
| Body Material | Glass front, glass back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.82 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 144Hz, 2800 nits (peak) |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 460 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 1& SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.49″, PDAF, OIS 50 MP, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.0, (ultrawide), 1/2.76″ |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front Dual | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF Dual-LED flash, HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-A78 & 3×3.0 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G680 MC6 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, PD |
| WirelessCharging | Reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









