Trending
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
- Wltoys 244018 RTR 1/24 2.4G 2WD RC Car Review: A Compact, High-Speed Off-Road Adventure
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
- Wltoys 6408 RC Truck Review: The Ultimate 1/64 Scale Remote Control Tractor Trailer for Fun and Adventure
- Vaporesso LUXE Q3 vs LUXE Q2: Which Pod System Is Better in 2026?
- PJC D26 RC Quadcopter Review at $21.99: A Comprehensive Review of the Feature-Packed Drone
- Yisenneng PB6100 PD100W Power Bank Review: A Compact Solution for Fast Charging and High Capacity
Vivo X Fold 3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X Fold 3
View Offer
Vivo X Fold 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X Fold 3 |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, March |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 161.3 x 143.4 x 6 mm Folded: 161.3 x 73.4 x 12.9 mm |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Colors | Black, White |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 8.03 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 2200 x 2480 pixels Cover display: AMOLED, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1600 nits (peak) 6.53 inches, 1172 x 2748 pixels, 21:9 ratio |
| PPI | 413 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.49″, PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/1.9, (telephoto), 1/2.93″, PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.0, 119˚ (ultrawide), 1/2.76″, PDAF |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Single | 32 MP, f/2.4, (wide) Cover camera: 32 MP, f/2.4, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si-Ca |
| Capacity | 5500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired |
| Wireless charging | Reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5m Jack No 24-bit/192kHz audio Snapdragon Sound |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








