Trending
- Cloud King CK50000 Disposable Vape Review-Massive Puff Count Meets Modern Technology
- Air Factory 50K Disposable Vape Review-Long‐Lasting Performance with American Made Quality
- Rendering images of Xiaomi 18 Pro smartphone have been Released: A new AI button has been added, which can control cars / smart home devices.
- Does online job allow you to earn money?
- What to Know About Rollers.io and Its Operators?
- How Mobile Phones Have Revolutionized Online Casinos
- Types of Bonuses Offered in Online Casinos
- How can I Directly Flip iPhone Air to the top?
Vivo X70t Pro+
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X70t Pro+
View Offer -
Vivo X70t Pro+
View Offer -
Vivo X70t Pro+
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 8 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP 8 MP 13 MP |
| Secondary camera | 44 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
More
| Made by | China |
| Color | Blue, others |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








