Trending
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
Xiaomi CC9E
-
Processor
Snapdragon 710 Octa core 2.3 GHz -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
6.09 inch Samsung AMOLED 1080 x 2340 p screen -
Camera
32MP front camera, 48MP+8MP back camera -
Operating System
Android 9.0 (Pie); MIUI 10
Offers
-
Xiaomi CC9E
View Offer -
Xiaomi CC9E
View Offer -
Xiaomi CC9E
View Offer -
Xiaomi CC9E
View Offer -
Xiaomi CC9E
View Offer -
Xiaomi CC9E
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi CC9E |
Hardware
| CPU | Snapdragon 710 Octa core 2.3 GHz |
| RAM | 4gb |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | AMOLED full screen |
| Screen size | 6.09 inch |
| Screen resolution | 2340 x 1080 pixels |
Camera
| Camera type | FOUR camera |
| Back camera | 48MP+8MP back camera |
| Front camera | 32MP front camera, |
Network
| 2G | GSM B2/B3/B5/B8, CDMA2000/1X BC0 |
| 3G | WCDMA B1/B2/B5/B8, TD-SCDMA B34/B39 |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8, TD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 |
| SIM | (2 Nano Sim Card or 1 Nano Sim +1TF Card) |
| Dual SIM | Dual Nano SIM Card dual standby |
OS
| Operating System | MIUI 10 based on Android9.0 OS |
Other Features
| I/O Interface | TF card slot,Micro USB,Audio output, Microphone,Speaker |
| Bluetooth Version | YES |
| Sensor | Gravity sensor, Light sensor, Proximity sensor, Infrared sensor, gyro sensor, |
| Features | , Hi-Res Audio certification, NFC, 18W |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3900 mAh battery |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
| Product size | 156.8 x 74.5 x 8.7 mm (6.17 x 2.93 x 0.34 in) |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








