Trending
- Cloud King CK50000 Disposable Vape Review-Massive Puff Count Meets Modern Technology
- Air Factory 50K Disposable Vape Review-Long‐Lasting Performance with American Made Quality
- Rendering images of Xiaomi 18 Pro smartphone have been Released: A new AI button has been added, which can control cars / smart home devices.
- Does online job allow you to earn money?
- What to Know About Rollers.io and Its Operators?
- How Mobile Phones Have Revolutionized Online Casinos
- Types of Bonuses Offered in Online Casinos
- How can I Directly Flip iPhone Air to the top?
Xiaomi Civi 1S
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Civi 1S
View Offer -
Xiaomi Civi 1S
View Offer -
Xiaomi Civi 1S
View Offer
Xiaomi Civi 1S Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Civi 1S |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, August |
| BODY | |
| Dimensions | 158.2 x 73.7 x 7 mm |
| Weight | 166 g |
| Colors | Black, Aurora |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | OLED, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, 120Hz, 950 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, (wide), AF HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 670 & 4×1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | – |
| Charging | Fast charging 55W |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








