Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Xiaomi Civi 4
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Civi 4
View Offer
| BASIC INFO | |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Model | Xiaomi Civi 4 5G |
| Status | Upcoming |
| Released Date | Exp: 2023, December 25 |
| BODY | |
| Color | Black, Blue, Violet, Silver |
| Dimensions | 158.7 x 71.7 x 7.6 mm (6.25 x 2.82 x 0.30 in) |
| Weight | 174 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 5) |
| SIM | Dual SIM |
| DISPLAY | |
| Type | Samsung AMOLED, 120Hz, 1200 nits (peak) |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| PPI | 402 ppi |
| Refresh rate | 120 Hz |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Selfie Camera | 32MP, (wide), 1/3.06, 1.0µm + 32MP |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core 2.4 Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-A78 & 3×3.0 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55)GHz CPU |
| GPU | Mali-G619 MC6 |
| internal storage | 128GB / 256GB ROM with 8GB, 12GB RAM |
| Card slot | no |
| BATTERY | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 4500mAh Battery |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fast charging | Fast charging 67W wired, PD3.0, QC4, 50W wireless, 10W reverse wireless |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G Bands | LTE 1, 3, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Radio | FM Radio |
| NFC | No |
| Infrared port | YES |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | HTML5 |
| Sensors | Fingerprint(side-mounted), Accelerometer, Proximity, Compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes, Downloadable and Built-in Available |
| Price | Exp. $360, About 340 EUR |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









