Trending
- Lost Vape Kata Pod System Kit Review-A Balanced All‑Day Vaper
- What Is the Pica Bar Pure 45K Disposable Vape?
- What Nicotine Strength Works Best for You? (E-Liquid Edition)
- How to Download Wallpapers for Phone with Imaget?
- Insights into Black Banx’s Vision and Strategy
- How to Optimize Your Website
- Expanding the Perspective: The Impact of Vaping on Delaware Sports Betting
- Digital Makeover: Transforming Retail for the Modern Consumer
Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE
View Offer -
Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE
View Offer -
Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE
View Offer -
Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE
View Offer
Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi 11 Lite 5G NE |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Colors | Black, Mint Green, Citrus Yellow |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 90Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro), AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Front | 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4″, 0.8µm HDR, panorama 1080p@30fps, 720p@120fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 670 & 3×2.2 GHz Kryo 670 & 4×1.90 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 640 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4250 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 33W |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









