Trending
- Red Magic Gaming Tablet 5 Pro to Make Debut in June: Advanced Cooling Technology, Transparent Flat Design
- Red Magic 11S Pro series of mobile phones Released with Snapdragon 8 Supreme Edition starting from 5,499 yuan
- How to Stop Vape Coils from Burning Fast: 9 Easy Solutions
- Innokin Coolfire Z Air Pod Mod Kit Review-Sleek Design Meets Everyday Vaping Performance
- L&A Click Pro 80K Nixodine Disposable Vape Kit Review: Long‑Lasting Performance Meets Nicotine‑Free Innovation
- Why Can’t My iPad Charge? 5 Common Reasons and Quick Solutions
- A Dinkum Review of Fair Go Casino: Straya’s Virtual Pokies Pub
- How to post without revealing one’s identity?
Xiaomi Mi 11s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mi 11s
View Offer -
Xiaomi Mi 11s
View Offer -
Xiaomi Mi 11s
View Offer -
Xiaomi Mi 11s
View Offer -
Xiaomi Mi 11s
View Offer
Xiaomi Mi 11 Lite 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi 11 Lite 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, August |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Alpine White, Solstice Grey |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, aluminum frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 192 MP, (wide) 40 MP, (telephoto) 21 MP, (Ultrawide) 8 MP, (Macro) |
| Features | Triple-LED dual-tone |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps; gyro-EIS |
| Front | 32 MP, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 732G |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast battery charging 100W Power Delivery 3.0 Fast wireless charging 40W Power bank/Reverse wireless charging 5W |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









