Trending
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
- Jackery 100W 99Wh 31000mAh Power Bank Review: The Ultimate Portable Power Solution for On-the-Go Charging
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
- Wltoys 244018 RTR 1/24 2.4G 2WD RC Car Review: A Compact, High-Speed Off-Road Adventure
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
Xiaomi MI Note 3
-
Processor
Snapdragon 660, Octa Core, 2.2GHz, -
RAM
6GB -
Storage
64GB/128GB -
Display
5.5 inch 1920*1080 Pixel FHD screen -
Camera
12.0MP+12.0MP Dual rear camera 16.0MP front camera -
Operating System
MIUI 8 (Base on Android 7.1 OS)
Offers
-
Xiaomi MI Note 3 6GB + 64GB $456.63
View Offer -
Xiaomi MI Note 3 6GB + 128GB $503.94
View Offer -
Xiaomi MI Note 3 6GB + 64GB
$409.99
View Offer -
Xiaomi MI Note 3 6GB + 128GB
$459.99
View Offer -
Xiaomi MI Note 3
View Offer -
Xiaomi MI Note 3
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi MI Note 3 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 660, Octa Core, 2.2GHz, |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB/128GB |
Display
| Screen type | FHD screen |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1920*1080 |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 12.0MP+12.0MP Dual rear camera |
| Front camera | 16.0MP front camera |
| Auto Focus | yes |
Network
| 2G | GSM B2/B3/B5/B8 CDMA 1X/EVDO BC0 |
| 3G | WCDMA B1/B2/B5/B8, TD-SCDMA B34/B39 |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8, TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | MIUI 8 (Base on Android 7.1 OS) |
Other Features
| I/O Interface | Type-C,Audio output, Microphone,Speaker |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Sensor | Gyroscopes, Acceleration sensors, Distance sensors, Ambient light sensors, Hall sensors, Electronic compass, Barometer |
| Features | 4G, WIFI, GPS, Bluetooth,Gesture Sensing,Smart Wake, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3500mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 152.6*73.95*7.6mm |
| Product weight | 163g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








