Trending
- The Key Features of OPPO Pad Mini, a Small Tablet, have been Announced Released on April 21st.
- The Official Specifications of OPPO Pad 5 Pro, the Flagship Tablet, have been Revealed
- The Decline of the Box Mod, the Ascent of the Vape Pod: A Shift in the Vaping World
- Flum UT Bar Clear Tank 50K Disposable Vape Review: High‑Puff Performance With Smart Design
- Poland pushes for e-cigarette tax reform, including magnetic attachment products in the taxable scope
- British American Tobacco is introducing an upgraded heated cigarette cartridge, neo™ Boost, in South Korea, continuing the StickSeal technology.
- Why do Your Home Need a Robot Cleaner for Better Life
- the best activity tracking apps for collection
Xiaomi Mix Flip
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mix Flip
View Offer
Xiaomi Mix Flip Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mix Flip |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, January |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 166.4 x 75.8 x 7.8 mm Folded: 85.5 x 75.8 x 16.5 mm |
| Weight | 255 g or 259 g (8.99 oz) |
| Colors | Black, Gold |
| Body Material | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back or aramid fiber back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | Foldable LTPO OLED+, 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1300 nits (peak) |
| Resolutions | 1916 x 2160 pixels AMOLED, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 2600 nits (peak) 6.56 inches, 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| PPI | 360 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass 5) or ceramic back, aluminum frame |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 75mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.2x optical zoom 10 MP, f/2.9, 115mm (telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120? (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
| Videos | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960/1920fps, Dolby Vision HDR |
| Front | 20 MP, 27mm (wide), 1/3.4″, 0.8µm HDR, panorama 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, MIUI Fold 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.36 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 40 min (advertised) 50W wireless, 100% in 55 min (advertised) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio Tuned by Harman Kardon |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band (tri-band after future SW update) |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








