Trending
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
- Jackery 100W 99Wh 31000mAh Power Bank Review: The Ultimate Portable Power Solution for On-the-Go Charging
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
- Wltoys 244018 RTR 1/24 2.4G 2WD RC Car Review: A Compact, High-Speed Off-Road Adventure
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
- Shop
- E-cigar NEW
- Xiaomi Pad 8 Pro
Xiaomi Pad 8 Pro
Offers
-
Xiaomi Pad 8 Pro
View Offer
Xiaomi Pad 8 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 8 Pro |
| Status | Available |
| Release Date | September 25, 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | 251.22×173.42 x 5.8 mm (9.89 x 6.83 x 0.23 in) |
| Weight | 494g |
| Colors | Black, Turquoise Green, Ice Crystal Blue |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 11.2 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, DC dimming, HDR10, HDR Vivid, Dolby Vision, 800 nits (peak) |
| Resolutions | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio |
| PPI | 344 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Front | 32 MP, f/2.2, 19mm (ultrawide), 1/3.6″, 0.61µm 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 9200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3+ 22.5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | 4 speakers, 4 mics, Dolby Atmos, Hi-Res audio, noise reduction |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyroscope, ambient light, proximity, hall, geomagnetic, IR |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








