Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
ZTE Blade V70 Max
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Blade V70 Max
View Offer
ZTE Blade V70 Max Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | ZTE Blade V70 Max |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, February 02 |
| BODY | |
| Dimensions | 165.8 x 77.1 x 8.2 mm (6.53 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Colors | Purple, Green, Pink |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 254 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – International HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – USA |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 – International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 38, 40, 66 – USA |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 22.5W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, gyro |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









