Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Vivo X60 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X60 5G
View Offer -
Vivo X60 5G
View Offer -
Vivo X60 5G
View Offer
Vivo X60 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X60 5G |
| Status | Rumor |
| Release Date | 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | 159.5 x 75.4 x 7.5 mm (6.28 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 174.5 g (6.17 oz) |
| Colors | Glaze Black, Frost Blue |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.56 inches |
| Type | AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2376 pixels HDR10+ 90Hz refresh rate |
| PPI | 398 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 – International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 – China |
| 5G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 – China 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA – China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.6, (wide), PDAF, OIS 13 MP, f/2.5, 50mm (portrait), 1/2.8″, 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 120?, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.5, (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, Funtouch 10.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 G |
| GPU | Adreno 620 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), ccelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









