Trending
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
- PMI launches the highest concentration nicotine pouch in Zyn history: 16.5mg version available in the UK market
- VERTU has launched the folding phone ALPHAFOLD: Described as “the executive phone of the AI era”, it is priced at 39,800 yuan and above.
- The Benchmark Scores of Motorola Edge 70 Pro+ Smartphone have been Revealed: MediaTek Dimensity 8500 chip + 12GB RAM
- Huawei Pura series mysterious new model: 6.4-inch wide-screen straight-panel device
- Redmi K100 Specifications Leaked: The most powerful Redmi king has arrived – two swords, large and small, strike simultaneously
- Xiaomi Bluetooth Speaker C is now available: 3D dazzling lights, multiple units can be connected for simultaneous playback
Oneplus Pad
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oneplus Pad
View Offer -
Oneplus Pad
View Offer -
Oneplus Pad
View Offer -
Oneplus Pad
View Offer
Oneplus Pad Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Pad |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 285 x 185 x 5.7 mm |
| Weight | 575 g |
| Colors | Mystic Black, Mystic Bronze, Mystic Silver, Phantom Navy |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM Stylus support, 26ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 12.4 inches |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1752 x 2800 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 266 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4″, 1.0µm, AF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps |
| Front Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.09 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10090 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 45W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3 stereo speakers (4 speakers) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









