Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Redmi 10 Prime
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 10 Prime
View Offer -
Redmi 10 Prime
View Offer
Redmi 10 Prime Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 77 x 9.1 mm (6.43 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Space Blue, Mint Green, Matte Black, Sunrise Flare |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G90 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| OS | Android 11 |
| CAMERA | |
| Main Quad | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.1″, 1.12µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) HDR 1080p@30fps |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









