Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Oppo Pad Neo WiFi
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Pad Neo tablet pc
View Offer
Oppo Pad Neo WiFi Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Pad Neo WiFi |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, January |
| BODY | |
| Dimensions | 255.1 x 188 x 6.9 mm (10.04 x 7.40 x 0.27 in) |
| Weight | 538 g (1.22 lb) |
| Colors | Gray |
| Body Material | – |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 11.4 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Resolutions | 1720 x 2408 pixels |
| PPI | 260 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | Panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) Panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, ColorOS 13.2 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired, PD |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









