Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
Motorola Edge 60
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Edge 60
View Offer -
Motorola Edge 60
View Offer -
Motorola Edge 60
View Offer
Motorola Edge 60 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 60 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 76.1 x 7.9 mm (6.43 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Nebula Green, Lunar Blue, Eclipse Black, Viva Magenta |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame, plastic back |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches, |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 385 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | 5G SA/NSA/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, (telephoto), 3x optical zoom, PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 3240p, 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front Dual | 32 MP, f/2.0, 0.9µm |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 8 Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 80W Fast wireless charging 25W Reverse wireless charging 15W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









