Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Redmi A4
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi A4
View Offer
Redmi A4 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | A4 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | 168.3 x 76.3 x 8.3 mm |
| Weight | 193 g or 199 g (6.81 oz) |
| Colors | Midnight Black, Olive Green, Lake Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back or silicone polymer back (eco leather), plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolutions | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 268 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 20 MP, (wide) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5m Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









