Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Motorola Moto X50 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Moto X50 Ultra
View Offer -
Motorola Moto X50 Ultra
View Offer
Motorola Moto X50 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto X50 Ultra |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, May |
| BODY | |
| Dimensions | 161.7 x 73.5 x 8.4 mm |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| Colors | Black, Blue, Gray, White |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash and dust resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1250 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/2.0, (wide), 1/1.22″, 0.64µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 117 (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, AF 12 MP, f/1.6, (telephoto), 1/2.93″, 1.22µm, PDAF, 2x optical zoom |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, (wide), 0.64µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | 8-core (1×3.39GHz Cortex-X4 & 3×3.1GHz Cortex-A720 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 2×2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 150W wired 50W wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For 3.5 support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









