Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
Vivo IQOO Neo 10R
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
IQOO Neo 10R
View Offer
Vivo IQOO Neo 10R Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Neo 10R |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, January |
| BODY | |
| Dimensions | 163.4 x 76.7 x 8 mm |
| Weight | 207 g |
| Colors | Rally Orange, Shadow Black, and Shining White |
| Body Material | Glass front, plastic frame, glass or leather back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.88, (wide), 1/1.49″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 114 (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.45, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, OriginOS 5 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X2 & 3×2.96 GHz Cortex-A720 & 4×2.27 GHz Cortex-A520)) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6100 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 120W wired, 50% in 9 min (advertised) |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









