Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
HMD Arc
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
HMD Arc
View Offer
HMD Arc Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | HMD |
| Model | Arc |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, December 18 |
| BODY | |
| Dimensions | 166.4 x 76.9 x 9 mm (6.55 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 185.4 g (6.53 oz) |
| Colors | Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | IP54, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.52 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 460 nits (peak) |
| Resolutions | 576 x 1280 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 215 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | THAT |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 5 MP Yes |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.6 GHz Cortex-A55 & 4×1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









