Trending
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
- PMI launches the highest concentration nicotine pouch in Zyn history: 16.5mg version available in the UK market
- VERTU has launched the folding phone ALPHAFOLD: Described as “the executive phone of the AI era”, it is priced at 39,800 yuan and above.
- The Benchmark Scores of Motorola Edge 70 Pro+ Smartphone have been Revealed: MediaTek Dimensity 8500 chip + 12GB RAM
- Huawei Pura series mysterious new model: 6.4-inch wide-screen straight-panel device
- Redmi K100 Specifications Leaked: The most powerful Redmi king has arrived – two swords, large and small, strike simultaneously
- Xiaomi Bluetooth Speaker C is now available: 3D dazzling lights, multiple units can be connected for simultaneous playback
OnePlus Nord 2 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Nord 2 Lite
View Offer -
OnePlus Nord 2 Lite
View Offer
OnePlus Nord 2 Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Nord 2 Lite |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, July |
| BODY | |
| Dimensions | 164.3 x 75.6 x 8.5 mm (6.47 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Colors | Black Dusk, Blue Tide |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 401 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 0.7µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.0″, 1.0µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12, OxygenOS 12.1 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3,5mm jack Yes with Loudspeaker |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-G |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









