Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
OnePlus Ace 7 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Ace 7 Pro
View Offer
OnePlus Ace 7 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | OnePlus |
| Model | Ace 7 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Exp release 2025, July |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 75.3 x 8.8 mm (6.43 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Colors | Gray, White, Purple, Black |
| Body Material | Glass front (Crystal Shield Glass), glass back (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 1264 x 2780 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 450 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 50 MP, f/2.0, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps,1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front | 20 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/3″, 1.0µm HDR, Panorama 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite 2 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 825 |
| RAM | 12GB / 61GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 6500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired, 33W PPS, 18W PD/QC, 55% in 15 min, 100% in 35 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Infrared Port | Yes |
| NFC | Yes, HCE, eSE, NFC-SIM |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









