Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Oppo A6 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo A6 5G
View Offer
Oppo A6 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Oppo A6 5G |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2026, May 17 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Aurora Green, Mist White |
| Body Material | |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches, 107.2 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1500 nits (HBM) |
| Resolutions | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 310 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.0, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama |
| Videos | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 12 MP, f/2.0, (wide) Panorama 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 6500mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 65W wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









