Trending
- Lost Vape Thelema Go Pro Mod Kit with Thelema UGO MTL Tank Review: Compact Power Meets Premium MTL Vaping
- How Switching Providers Can Improve Your Internet Connection
- Play For Real Money in an Exciting European Game in 2025
- The Benefits of Playing High-RTP Online Slot Machines From Pragmatic Play
- A Step-By-Step Guide on Changing the Default RDP Number
- The Growing Influence of Free Music and Video Search Tools in the Digital Era
- VOOPOO Argus Rise Pod System Kit Review-A Sleek, Powerful, and User‑Friendly Vape Pod Kit
- JNR Glide Pen 1000 Puffs Prefilled & Replaceable Pod Kit Review-A Compact and Convenient Vaping Solution
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE
View Offer
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Flip 7 FE |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, July |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mm Folded: 85.1 x 71.9 x 14.9 mm |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Colors | Yellow, Silver Shadow, Mint, Blue, Black, White, Peach |
| Body Material | Plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIMs | Nano SIM + eSIM eSIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels Cover display: Super AMOLED, 60Hz, 1600 nits (peak), 3.4 inches, 720 x 748 pixels (Gorilla Glass Victus 2), 306 ppi |
| PPI | 426 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | SA/NSA/Sub6 – International SA/NSA/Sub6/mmWave – USA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.57″, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.2″, 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Front | 10 MP, f/23, 23mm (wide), 1.22µm HDR 4K@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, One UI 7 |
| Chipset | Exynos 2400 (4 nm) |
| CPU | 10-core (1×3.2GHz Cortex-X4 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 3×2.6GHz Cortex-A720 & 4×1.96GHz Cortex-A520) |
| GPU | Xclipse 940 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 25W wired, QC2.0, 50% in 30 min
15W wireless 4.5W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Circle to Search |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









