Trending
- Honor 20 Pro tablet has been officially launched! It features a 12.1-inch 3K full-color paper-like screen and an AI study companion.
- HONOR 600 Pro Released: The Strongest Digital Flagship from HONOR has arrived, starting at 3899 yuan.
- OPPO Pad Air5 Released: 12.1-inch large screen + 10,000mAh large battery, starting from 1899 yuan
- OPPO Enco Air5s headphones Released: Each ear weighs 3.9g and the price is 269 yuan.
- OPPO Pad 6 Released: 3K soft light screen + Dimensity 9500s Processor
- OPPO Reno16 series released: The most beautiful Reno ever, starting at 2999 yuan.
- Building Stronger Teams: Management Training Topics for Optimal Performance
- The reason about Mobile Security important for small businesses
Huawei Nova 2 vs Huawei Nova 2 Plus
Check here: Huawei Nova 2 and Huawei Nova 2 Plus
General
| Device Type | Smartphone Smartphone |
| Model | Huawei Nova 2 Huawei Nova 2 Plus |
Hardware
| CPU | Kirin 659 Octa Core 4 x Cortex-A53 2.36GHz + 4 x Cortex-A53 1.7GHz Kirin 659 Octa Core 4 x Cortex-A53 2.36GHz + 4 x Cortex-A53 1.7GHz |
| RAM | 4 GB 4 GB |
| ROM | 64GB 128GB |
| External Memory | TF card up to 128GB (not included) TF card up to 128GB (not included) |
Display
| Screen type | IPS screen IPS screen |
| Screen size | 5.0 inch 5.5 inches |
| Screen resolution | HD screen FHD screen |
Camera
| Camera type | Triple camera Triple camera |
| Back camera | rear camera 12.0MP + 8.0MP rear camera 12.0MP + 8.0MP |
| Front camera | 20.0MP front camera 20MP Front |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz TD-SCDMA: TD-SCDMA 1900/2000MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,TDD B39 1900MHz,TDD B40 2300MHz,TDD B41 2500MHz FDD B1 2100MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,TDD B39 1900MHz,TDD B40 2300MHz,TDD B41 2500MHz |
| SIM | Dual Nano SIM Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 EMUI 5.1 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | Bluetooth V4.2 Bluetooth V4.2 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope |
| Features | 3G,4G,Alarm,Calculator,Camera,GPS,MP3,MP4,People,WiFi Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,MP3,MP4,People,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 2950mAh 3340mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 14.22 x 6.89 x 0.69 cm / 5.6 x 2.71 x 0.27 inches 15.39 x 7.49 x 0.69 cm / 6.06 x 2.95 x 0.27 inches |
| Product weight | 0.1430 kg 0.1650 kg |
|
|









