Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Vivo S50 Pro Mini
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo S50 Pro Mini Smartphone
View Offer
Vivo S50 Pro Mini Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | S50 Pro Mini |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | November 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Blue, Yellow, Pink |
| Body Material | Glass front, Glass back, Aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 461 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95″, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 106˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF HDR 4K, 1080p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, OriginOS 5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-X4 & 3×2.85 GHz Cortex-X4 & 4×2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortal-G720 MC12 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 80W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Fingerprint (Ultrasonic in-display) Accelerometer |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








