Trending
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
- Why Should Companies Obtain a Forex License?
Motorola Moto G36
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Moto G36
View Offer
Motorola Moto G36 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G36 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, September |
| BODY | |
| Dimensions | 166.3 x 76.5 x 8.7 mm (6.55 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colors | Black, Blue, White |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 392 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | * exact display resolution is unknown |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8 (wide), 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.2, (wide), 0.7µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core 2.4 GHz |
| GPU | Adreno 780 |
| RAM | 4GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








