Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Honor 50 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor 50 Pro
View Offer -
Honor 50 Pro
View Offer -
Honor 50 Pro
View Offer
Honor 50 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | 50 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 160.3 x 73.6 x 8.4 mm (6.31 x 2.90 x 0.33 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Titanium silver, Emerald Green, Midnight Black, Icelandic Frost, Neon purple |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP54 splash proof |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 392 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7″, PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (Periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 16 MP, f/2.2, 18mm (ultrawide) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@1920fps; gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm 8 MP, f/2.2, (ultrawide) HDR 4K, 1080p; gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 |
| CPU | Octa-core (2×2.86 GHz Cortex-A76 & 2×2.36 GHz Cortex-A76 & 4×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 40W Reverse charging 5W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









