Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Nothing phone 3a Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nothing phone 3a Pro
View Offer
Nothing phone 3a Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Nothing Phone |
| Model | 3a Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, March |
| BODY | |
| Dimensions | 161.7 x 76.3 x 8.6 mm (6.37 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Black, White, Milk |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Water & Dust | IP54 – splash, water and dust resistant 3 LED light strips on the back (notifications, camera fill light, 26 addressable zones) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 389 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 Always On Display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@60/120fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74″, 0.8µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, Nothing OS 3.1 |
| Chipset | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.5 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, 50% in 23 min, 100% in 1 hour (advertised) |
| wireless charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5m Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes, 360˚ |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









