Trending
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
- What Should I Do If My Phone is Getting Slower and Laggy?
- Xiaomi Speaker Pro 50W Speaker Review: Available on Banggood
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Lost Mary MT35000 Turbo Carnival Edition Disposable Vape Review: A Burst of Flavor in Every Puff
- Empowering Education: The Transformative Impact of K-12 Software Development
Honor Magic 4 Ultimate Edition
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic 4 Ultimate Edition
View Offer -
Honor Magic 4 Ultimate Edition
View Offer -
Honor Magic 4 Ultimate Edition
View Offer
Honor Magic 4 Ultimate Edition Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Magic 4 Ultimate Edition |
| Status | Available |
| Release Date | 2022, March |
| BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 74.5 x 8.8 mm (6.44 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Black, White, Cyan, Gold |
| Body Material | Glass front, glass back or vegan leather back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP54, dust and water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.81 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 1224 x 2664 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 431 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 – China |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA – China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, Laser AF 50 MP, f/2.2, 122? (ultrawide), 1/2.5″ 8 MP, f/3.4, (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10, 10-bit video |
| Front | 12 MP, f/2.4, 100? (ultrawide), 1.22µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12, Magic UI 6, Google Play Services (market/region dependent) |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.40 GHz Cortex-A710 & 4×1.70 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 66W Reverse wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum Ultra Wideband (UWB) support |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2) |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









