Trending
- DOOGEE Tab E3 Max 14 Tablet PC Review: Big Screen, Smart Performance
- DOOGEE V Max 2 Pro Review: Rugged Durability Meets High Performance
- REDMI K100 specifications leaked: Snapdragon 8E5 + 200 million pixels – the most powerful monster of the K series
- Samsung’s first large-sized foldable phone! Galaxy Z Fold 8 Wide will be Released on July 22nd.
- Honor MagicPad 3 Pro 12.3 has received the UFCS integrated fast charging certification and does not require a specific charger.
- JJRC H145 UFO RC Quadcopter Review: Durable, Fun, and Full of Features
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
Honor Magic9 Pro Air
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic9 Pro Air Smartphone
View Offer
Honor Magic9 Pro Air Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Magic9 Pro Air |
| Status | Upcoming |
| Announced | 2027 |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA / NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| BODY | |
| Dimensions | 5.9 mm thickness |
| Weight | 149 g (5.25 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | Nano SIM + eSIM |
| Protection | Water & dust resistant (IP68) |
| DISPLAY | |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Size | 6.3 inches, ~96.8 cm² |
| Resolution | 1260 × 2800 pixels (~495 ppi) |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 17, MagicOS 11 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9800 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1×4.4 GHz Prime + 3×3.7 GHz Performance + 4×2.9 GHz Efficiency) |
| GPU | Arm G1-Ultra X |
| Card Slot | No |
| Internal Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| CAMERA | |
| Rear Camera | Triple |
| Main | 50 MP, f/1.4, wide, multi-directional PDAF, OIS |
| Secondary | 50 MP ultrawide, AF |
| Tertiary | 50 MP telephoto, OIS, 3× optical zoom |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Rear Video | 8K@30fps, 4K@24/30/60/120fps, HDR, OIS, gyro-EIS, 10-bit |
| Front Camera | 60 MP , f/1.9 (wide), AF |
| Front Video | 4K@30/60fps, HDR, gyro-EIS |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| SENSORS | |
| Sensors | Ultrasonic under-display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5800 mAh |
| Charging | 100W wired, 15W reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Black, White, Purple, Orange, Silver |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









