Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Honor Pad X9 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Pad X9 Lite
View Offer -
Honor Pad X9 Lite
View Offer
Honor Pad X9 Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Pad X9 Lite |
| Status | Coming Soon |
| Released | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 240.2 x 159 x 7.6 mm (9.46 x 6.26 x 0.30 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| Colors | Dark Blue, Light Blue |
| Material | – |
| SIMs | No |
| Water/Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.2 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 224 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8MP |
| Features | – |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 2MP |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | MediaTek MT8786 |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | Reverse charging |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Accelerometer |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









