Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Honor Pad X9a
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Pad X9a
View Offer
Honor Pad X9a Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Pad X9a |
| Status | Coming Soon |
| Released | 2025,April |
| BODY | |
| Dimensions | 257 x 168.5 x 7.3 mm (10.12 x 6.63 x 0.29 in) |
| Weight | 495 g (1.09 lb) |
| Colors | Space Gray |
| Material | – |
| SIMs | No |
| Water/Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | TFT LCD, 90Hz, 400 nits |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 206 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| CAMERA | |
| Rear Single | 5MP |
| Features | – |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5MP |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 695 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Revere Charging |
| Wireless Charging | N/A |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









