Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Meizu M6
-
Processor
MediaTek MT6750T Octa core processor -
RAM
2GB/3GB -
Storage
16GB/32GB -
Display
5.2inch HD Screen -
Camera
8MP front and 13MP Back -
Operating System
Android 7.0 Nougat with Flyme UI 6
Offers
-
Meizu M6 2GB 16GB Coupon code: 16GMEIZUM6
$125.99
View Offer -
Meizu M6 3GB 32GB Coupon code: 32GMEIZUM6
$159.99
View Offer -
Meizu M6
View Offer -
Meizu M6
View Offer -
Meizu
View Offer -
Meizu M6
View Offer -
Meizu M6
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Meizu M6 |
Hardware
| CPU | MediaTek MT6750T Octa core processor |
| RAM | 2GB/3GB |
| ROM | 16GB/32GB |
Display
| Screen type | IPS, LCD capacitive touchscreen |
| Screen size | 5.2inch HD Screen |
| Screen resolution | 1280* 720 Pixels, |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 13MP |
| Front camera | 8MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 1800/2100/2600MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 Nougat with Flyme UI 6 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,Gravity Sensing,Hall Sensor,Light Sensing,MP3,MP4,People,Proximity Sensing,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3070 mAh |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 148.2 x 72.8 x 8.3 mm (5.83 x 2.87 x 0.33 in) |
| Product weight | 143 g (5.04 oz) |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









