Trending
- Lost Vape Kata Pod System Kit Review-A Balanced All‑Day Vaper
- What Is the Pica Bar Pure 45K Disposable Vape?
- What Nicotine Strength Works Best for You? (E-Liquid Edition)
- How to Download Wallpapers for Phone with Imaget?
- Insights into Black Banx’s Vision and Strategy
- How to Optimize Your Website
- Expanding the Perspective: The Impact of Vaping on Delaware Sports Betting
- Digital Makeover: Transforming Retail for the Modern Consumer
Motorola Razr 60 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Razr 60 Ultra
View Offer
Motorola Razr 60 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Razr 60 Ultra |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, June |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 170.8 x 74 x 7 mm Folded: 88.4 x 74 x 15.1 mm |
| Weight | 184.5 g or 188.5 g (6.53 oz) |
| Colors | Infinite Black, Glacier Blue, Viva Magenta |
| Body Material | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame (7000 series), hinge (stainless steel) |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels Second external AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ 4 inches, Gorilla Glass Victus |
| PPI | 413 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA 800 / 1900 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, , 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | 2, 5, 7, 12, 13, 14, 25, 26, 29, 30, 38, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, (wide), PDAF, OIS 50 MP, (telephoto), PDAF, OIS, 2x optical zoom |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, HDR10+, gyro-EIS |
| Front Dual | 50 MP, f/2.0, (wide), 0.7µm HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 4×2.8 GHz Cortex-A720 & 3×2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 835 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4600 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired 5W wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (USA only) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band (region dependent) |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









