Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
Nubia Red Magic 11 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Red Magic 11 Pro
View Offer -
Red Magic 11 Pro
View Offer
ZTE Nubia Red Magic 11 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic 11 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | September 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 76.4 x 8.9 mm |
| Weight | 236 g |
| Colors | Silver, Blue, Red, Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Pressure-sensitive zones (500Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors (China only), 120Hz, 1300 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 410 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.57″, 1.0µm, PDAF 12 MP, f/2.2, 120, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 8 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm, under display HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 760 |
| RAM | 16GB / 18GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 88W wired, PD3.0, 100% in 35 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jeck Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go; accessory connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









